Excellence in Nursing & Midwifery Awards – Winners and Finalist List NSW 2018

1
776

2018 Excellence in Nursing & Midwifery Awards – Winners and Finalist List

Excellence in Nursing/Midwifery – Assistant in Nursing/Midwifery

Winner Jacqueline Holden Royal North Shore Hospital Northern Sydney Local Health District
Finalist Mamta Sharma Nepean Hospital Nepean Blue Mountains Local Health District
Finalist Hellen Davood Fairfield Hospital South Western Sydney Local Health District

Excellence in Nursing – Enrolled Nurse

Winner Emily Pritchard Bloomfield Hospital Western New South Wales Local Health District
Finalist Kate Aubry Liverpool Hospital South Western Sydney Local Health District
Finalist Phillip Clarke Mid North Coast Correctional Centre Justice Health and Forensic Mental Health Network

Excellence in Nursing/Midwifery Graduate Award

Winner Paula Thomas Liverpool Hospital South Western Sydney Local Health District
Finalist Jessica Pahina The Sutherland Hospital South Eastern Sydney Local Health District
Finalist Veronica Javellana Nepean Hospital Nepean Blue Mountains Local Health District
Finalist Alanna Tobey Bourke Community Health Centre Western New South Wales Local Health District

Excellence in Nursing – Registered Nurse

Winner Sally Forrest-Horder Liverpool Hospital South Western Sydney Local Health District
Finalist Megan Kepreotis Calvary Mater Hospital Hunter New England Local Health District
Finalist Leeanne Graham Calvary Mater Hospital Hunter New England Local Health District
Finalist Marinelle Doctor Nepean Hospital Nepean Blue Mountains Local Health District

Excellence in Midwifery – Registered Midwife

Winner Boe Calvert Broken Hill Health Service Far West Local Health District
Finalist Alicia Hatcher Nepean Hospital Nepean Blue Mountains Local Health District
Finalist Alyssa Ashtiani Nepean Hospital Nepean Blue Mountains Local Health District

Excellence in Nursing/Midwifery – Clinical Leadership

Winner Hannah Bannell Concord Repatriation General Hospital Sydney Local Health District
Finalist Christine Parker Concord Repatriation General Hospital Sydney Local Health District
Finalist Anne Moehead Lismore Hospital Northern New South Wales Local Health District

Excellence in Innovation – Education

Winner Brendon Williams John Hunter Hospital Hunter New England Local Health District
Finalist Kathryn De Souza Northern New South Wales Local Health District Northern New South Wales Local Health District
Finalist Trish Casey Organisational Development Unit Western New South Wales Local Health District

Excellence in Innovation – Research

Winner Wayne Varndell Prince of Wales Hospital South Eastern Sydney Local Health District
Finalist Peter Massey Hunter New England Local Health District Hunter New England Local Health District
 

Excellence in Aboriginal and Torres Strait Islander Healthcare

Winner Rachel Scobie Lawson Community Health Centre Nepean Blue Mountains Local Health District
Finalist Adrian Fahy Western New South Wales Local Health District Western New South Wales Local Health District
Finalist Carlie Davis Narrandera Community Health Centre Murrumbidgee Local Health District

Judith Meppem Lifetime Achievement Award

Winner Agatha Champion Reiby Health Centre Justice Health & Forensic Mental Health Network
Finalist Christine Turner The Sutherland Hospital South Eastern Sydney Local Health District
Finalist Mary Roberts Western Sydney Local Health District Western Sydney Local Health District

Consumer Appreciation Award

Winner Amanda Hawkins Coffs Harbour Community Health  Centre Mid North Coast Local Health District
Winner Jennifer McKenzie Wagga Wagg​a Rural Referral Hospital Murrumbidgee Local Health District
Finalist Chantelle Mackenzie Blacktown Hospital Western Sydney Local Health District
Finalist Ashlee Rea Bankstown Hospital South Western Sydney Local Health District

 

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here